top of page

חיי שרה

ארץ ארבע מאות שקל כסף ביני ובינך מה היא מאת אוריאל אטלי

אמרו חכמינו על עפרון שהיה "רע עין" לכך ביקש 400 כמניין רע עין בגימטריא.
אבל עפרון לא הכריז לעיני כל על היותו רע עין, כי אם כן אז גם אברהם היה מזלזל בו ומשלם כמידתו הרעה בשקלים קטנים ולא עובר לסוחר. עפרון בא בטענה לאברהם שהוא מבקש את האות האמצעית שלו ושל אברהם שזה האות ר' שהיא מאתיים בגימטריא ויחד זה 400 וכך אמר בעורמתו לאברהם - אנו אוהבים כ"כ ולב (אמצע) שנינו שווה, ונאה שתשקול לי סכום זה של "ביני ובינך" כלומר בתוך שמי ובתוך שמך. ובזה יובן המדרש בבראשית רבה (נ"ח, ז') שמדייק שבתורה כתוב עפרון חסר ו' ומסמיך לזה פסוק במשלי (כ"ח, כ"ב) "נבהל להון איש רע עין, ולא ידע כי חסר יבואנו" ומסביר המדרש שעפרון שהוא רע עין לא ידע שהתורה החסירה את שמו.

ולכאורה מה זה משנה לעפרון אם שמו נכתב מלא או חסר?
אלא לפי האמור לעיל – על ידי שנחסר אות ו' ממילא יש בשמו ד' אותיות ואין אות ר' אמצעית וממילא בטל טעמו של "ביני ובינך" וממילא גילתה התורה שכל כוונתו הינה משום שהוא רע עין וע"ז אמר הפסוק "נבהל להון איש רע" שניסה לייפות כוונותיו "ולא ידע כי חסר יבואנו" ואינו יודע שהקב"ה גילה כוונתו על ידי חיסור שמו.


בסימן טוב ובמזל טוב מחידושי הדב"ש

ב וַיֹּאמֶר אַבְרָהָם אֶל-עַבְדּוֹ זְקַן בֵּיתוֹ הַמֹּשֵׁל בְּכָל אֲשֶׁר לוֹ שִׂים נָא יָדְךָ תַּחַת יְרֵכִי. ג וְאַשְׁבִּיעֲךָ בַּיהוָה אֱלֹהֵי הַשָּׁמַיִם וֵאלֹהֵי הָאָרֶץ אֲשֶׁר לֹא-תִקַּח אִשָּׁה לִבְנִי מִבְּנוֹת הַכְּנַעֲנִי אֲשֶׁר אָנֹכִי יוֹשֵׁב בְּקִרְבּוֹ. ד כִּי אֶל אַרְצִי וְאֶל מוֹלַדְתִּי תֵּלֵךְ וְלָקַחְתָּ אִשָּׁה לִבְנִי לְיִצְחָק.

אברהם שולח את עבדו אליעזר לחפש כלּה לבנו ליצחק.
לכאורה לא יכולה להיות בחירה של שליח, גרועה מזאת. הרי ידוע שאליעזר רצה את יצחק עבור בתו ולמה לו להתאמץ, פשוט יחזור ויאמר "לא מצאתי" או "לא רצתה האשה שמצאתי לבוא אחרי" ובכך הוא יוכל לקבל בסופו של דבר את יצחק עבור בתו.

אמרו חז"ל: 40 יום לפני יצירת הולד נגזר עליו משמיים "פלוני לפלונית ופלונית לפלוני". אם כן זיווג האדם נקבע מראש מידי שמיים, וכאשר רבקה נולדה ביום עקידת יצחק, ידע אברהם ברוח קדשו שהיא מיועדת לבנו ליצחק.
אם כך מהו כל העניין? אברהם היה צריך להגיד לאליעזר שילך לבקש את רבקה עבור בנו, שהרי היא זיווגו אשר נקבע.

דבר אחר, למה נוהגים לומר באירוסין ובקידושין "בסימן טוב ובמזל טוב" במזל טוב מובן, בסימן טוב מהו?
אלא יש להבין שנכון הדבר שזיווגו של אדם נקבע בשמים בעת לידתו, אך אין אנחנו, בני האדם, יודעים מיהו כאן בארץ.
על כן חובה עלינו לחפש אותו - כמו דבר שניתן לנו ופשוט הלך לנו לאיבוד. והרי ידוע (גמרא בבא מציעא) שכאשר אדם מוצא דבר שאבד לו, חייב הוא לתת סימנים למי שמחזיק בה כדי לקבלה חזרה ממנו.
ניתן עכשיו להבין מדוע אנו אומרים "סימן טוב" בעת האירוסין להגיד שהחתן והכלה נתנו סימנים ראויים איש לרעהו ובכך מצאו וקיבלו שניהם בחזרה את האבידה.

כך הדבר באליעזר - אברהם שלח אותו לא כדי לחפש כּלה לבנו שהרי כבר ידע שרבקה היא זיווגו, אלא כדי לקבל סימנים שנאמר: וְהָיָה הַנַּעֲרָ אֲשֶׁר אֹמַר אֵלֶיהָ הַטִּי נָא כַדֵּךְ וְאֶשְׁתֶּה וְאָמְרָה שְׁתֵה וְגַם גְּמַלֶּיךָ אַשְׁקֶה אֹתָהּ הֹכַחְתָּ לְעַבְדְּךָ לְיִצְחָק וּבָהּ אֵדַע כִּי עָשִׂיתָ חֶסֶד עִם אֲדֹנִי.

הסימן המסמל את בית אברהם איש החסד לא היה יכול להיות אחר מעשיית חסד, ועל כן זהו הסימן היחיד שצץ במוחו של אליעזר לבחון מי הנערה הראויה לבן אדונו

index_edited.jpg
bottom of page